New Richmond
High School
"Lions Today, Leaders Tomorrow."
Facebook
Twitter
Menu New Richmond Schools Small Logo
Lady Lions win SBAAC title
===================================================
    1) New Richmond               154.50     2) Bethel-Tate                      141   
    3) Western Brown              112           4) Goshen                         45.50
    5) Amelia                              45           6) Clermont Northeastern      17  

The meet came down to the very last race, the 4x800 relay but a total team effort by Olivia Behymer, Paige Anderson, Emily Barcheski and Sarah Glenn 
secured the victory. The team finished 79-12 on the season.

League results: 

Girls 100 Meter Dash American
===============================================
       SBAAC:   12.00  2004        Judy Bataille, Felicity                     
    Name                    Year School                  Finals  Points
===============================================
Finals
  1 Calhoun, Morgan           11 Bethel-Tate                  13.46   10   
  2 Stacy, Lauren                12 Western Brow              13.62     8   
  3 Flenniken, Jill                 10 New Richmond             13.64     6   
  4 Hardin, Kelsey                9 New Richmond              13.84    4 

Girls 200 Meter Dash American
==============================================
       SBAAC:   25.80  2004        Judy Bataille, Felicity                     
    Name                    Year School                  Finals  Points
==============================================
  1 Behymer, Olivia           10 New Richmond              27.53   10   
  2 Atkins, Taylor              11 Bethel-Tate                    27.88    8   
  3 Calhoun, Morgan           11 Bethel-Tate                  27.98    6   
  4 Rupp, Mikaela              12 New Richmond             28.19    4  

Girls 400 Meter Dash American
==============================================
       SBAAC:   59.23  2011        Olivia Behymer, New Richmond                
    Name                    Year School                  Finals  Points
==============================================
  1 Behymer, Olivia           10 New Richmond           1:00.85   10   
  2 Shoemaker, Sarah          12 New Richmond           1:02.57    8   
  3 Calhoun, Morgan           11 Bethel-Tate            1:03.98    6  

Girls 800 Meter Run American
==============================================
       SBAAC:   2:20.90  1985        Donna Russell, Williamsburg               
    Name                    Year School                  Finals  Points
==============================================
  1 Glenn, Sarah              11 New Richmond           2:32.91   10   
  2 Lanigan, Andi             12 Bethel-Tate            2:38.71    8   
  3 Barcheski, Emily          10 New Richmond           2:40.56    6 

Girls 1600 Meter Run American
==============================================
       SBAAC:   5:12.90  1985        Donna Russell, Williamsburg               
    Name                    Year School                  Finals  Points
==============================================
  1 Terry, Madison            10 Amelia                  5:30.24   10   
  2 Clark, Brittany               9 Goshen                 5:37.45    8   
  3 Lanigan, Andi              12 Bethel-Tate            5:50.22    6   
  4 Glenn, Sarah               11 New Richmond      5:51.84    4   
Girls 3200 Meter Run American
==============================================
       SBAAC:   11:46.19  2009        Christine Moon, Western Brown            
    Name                    Year School                  Finals  Points
==============================================
  1 Terry, Madison            10 Amelia                12:02.02   10   
  2 Clark, Brittany               9 Goshen                12:12.64    8   
  3 Anderson, Paige           10 New Richmond   12:38.42    6   
  4 Burns, Kara                  11 New Richmond   13:05.78    4

Girls 100 Meter Hurdles American
==========================================
       SBAAC:   15.20  2007        Emily Tyler, Bethel                         
    Name                    Year School                  Finals  Points
==========================================
  1 Baker, Carolin            12 Bethel-Tate              16.63   10   
  2 Sicurella, Dakota         10 Bethel-Tate              17.58    8   
  3 Molitor, Julie              10 New Richmond         17.93    6   
  4 Zeller, Felicia              11 Western Brow          18.10    4   
  5 Hunter, Dominique      11 Western Brow          18.78    2   
  6 Hall, Hannah              10 New Richmond          19.40    1 

Girls 300 Meter Hurdles American
=================================================
       SBAAC:   48.10  1991        Melissa Sutton, Clermont Northeastern       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=================================================
  1 Hunter, Dominique   11 Western Brow         49.45   10   
  2 Baker, Carolin         12 Bethel-Tate              51.10    8   
  3 Anter, Miranda        11 Bethel-Tate              52.45    6   
  4 Zeller, Felicia           11 Western Brown        53.07    4   
  5 Molitor, Julie            10 New Richmond        53.86    2   
  6 McDonald, Skylar    10 New Richmond        55.71    1 

Girls 4x100 Meter Relay American
===============================================
       SBAAC:   52.60  1994        , Hillsboro                                 
                       J. Armstrong, K. Bayless, Mandy Haag, Mindy Haag  
    School                                               Finals  Points
===============================================
  1 New Richmond                                           54.62   10   
  ( Sarah Glenn, Mikaela Rupp, Sarah Shoemaker, Olivia Behymer)
  2 Western Brown                                            54.77    8   
  3 Clermont Northeastern                                 55.29    6   
  4 Bethel-Tate                                                  57.05    4 

Girls 4x200 Meter Relay American
==============================================
       SBAAC:   1:49.60  2002        , New Richmond                            
                         A. Corwin, B. Workman, C. Diesel, K. Middeler     
    School                                               Finals  Points
==============================================
  1 New Richmond                                        1:51.97   10
  (Jill Flenniken, Kelsey Hardin, Kayla Owens, Mikaela Rupp)  
  2 Bethel-Tate                                               1:54.06    8   
  3 Western Brown                                         1:54.19    6 

Girls 4x800 Meter Relay American
===========================================
       SBAAC:   10:00.83  2008        , Western Brown                          
                          S. Rhodes, M. Wright, C. Moon, S. Gibbons         
    School                                               Finals  Points
===========================================
  1 New Richmond                                      10:34.90   10
(Olivia Behymer, Paige Anderson, Emily Barcheski, Sarah Glenn ) 
  2 Western Brown                                      10:38.13    8   
  3 Goshen                                                  11:02.56    6   
  4 Bethel-Tate                                            11:17.14    4   
  5 Amelia                                                   11:29.83    2  

Girls High Jump American
===============================================
       SBAAC:   5-02.50  1986        Terri Carter, New Richmond                
    Name                    Year School                  Finals  Points
===============================================
  1 Atkins, Taylor                 11 Bethel-Tate            J5-02.00   10   
  2 Hall, Hannah                   10 New Richmond      J5-00.00    8   
  3 Fischer, Mackaela           09 Western Brow       J4-10.00    6 
Girls Pole Vault American
=============================================
       SBAAC:   10-06  2009        Autumn Schellenberger, Bethel               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=============================================
  1 Clark, Samantha       09 Western Brow             J8-06.00   10   
  2 Martinelli, Tiera         11 Goshen                        J8-06.00    8   
  3 Skaggs, Aly               10 New Richmond           J8-06.00    6   
Girls Long Jump American
============================================
       SBAAC:   16-07.50  1985        Tina Demaris, Bethel                     
    Name                    Year School                  Finals  Points
============================================
  1 Atkins, Taylor            11 Bethel-Tate               14-07.25   10   
  2 Rupp, Mikaela           12 New Richmond          14-03.00    8   
  3 Workman, Bailey       10 New Richmond          14-02.50    6 

Girls Shot Put American
===============================================
       SBAAC:   43-03  1999        April Craver, Clermont Northeastern         
    Name                    Year School                  Finals  Points
===============================================
  1 Stacy, Lauren               11 Bethel-Tate           37-03.00   10   
  2 Smith, Rachel               10 Amelia                   31-06.50    8   
  3 Werring, Megan            11 Western Brow      30-03.25    6   
  4 Palmer, Brittany            11 Western Brow       27-08.50    4   
  5 Lutz, Christine              10 New Richmond      27-00.00    2   
  6 Lewis, Ashlee               10 New Richmond      25-06.00    1  


Back
Print This Article
Administration             Alumni             Athletics             Calendars             Faculty/Staff             Student/Parent
New Richmond Exempted Village School District
212 Market Street, New RIchmond OH 45157
(513) 553-2616
© 2018. All Rights Reserved. New Richmond Exempted Village Schools. School CMS Created by eSchoolView